Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Mehteran Gösterisi

Esirlerle ilgili henüz bir hüküm inmemişti. Medine’ye gelince Rasûlullah (s.a.v.) bu konuyu ashabıyla konuştu. Hz. Ebu Bekir, fidye karşılığında serbest bırakılmalarını; Hz. Öer ise hepsinin boyunları vurularak öldürülmelerini istedi. Rasül-i Ekrem (s.a.v.) ve ashabın çoğunluğu Hz. Ebu Bekir’in teklfini uygun buldular. Esirlerden fidyelerini ödeyenler serbest bırakıldı ödemeyenler ise, her biri Medine’li 10 çocuğa okuyup yazma öğretme karşılığında hürriyetlerini kazadılar.

Hz. Peygamber(s.a.v.) Medine’de Yahudilerle anlaşmalar yapmış onlarla barış içinde olmak istemişti. Fakat Yahudiler daima düşmanca bir davranış içinde oldular. Her seferinde eski konuları açıp kabileleri birbirine düşürmeye çalıştılar. Sabah Müslüman olmuş görünüp akşam dönüp alay ediyorlardı.Müslümanlar aleyhinde şiirler yazıyor şarkılar söylüyorlardı. Oysa ellerinde bulunan Tevrat’ta Hz. Muhammed(s.a.v.)’in hak peygamber olduğunu da biliyorlardı, buna rağmen düşmanlık ediyorlardı.

Müslümanlar ile Yahudiler arasında yapılan anlaşmayı bozan ilk Kaynukaoğulları olmuştur. Müslümanlardan bir kadın, Kaynuka yahudilerinden bir kuyumcunun dükkanından alışveriş yaparken bir Yahudi, kadın fark etmeden örtüsünün eteğini arkasına bağlamış kadın kalkıp gitmek isteyince her tarafı açılıvermişti. Mehteran Kadının feryadı üzerine yetişen bir Müslüman bu Yahudiyi öldürmüş, orada bulunan Yahudiler de bu Müslümanı öldürmüşlerdi. Bu olay yüzünden Kaynukoğulları ile Müslümanların aras açıldı. Rasülullah (s.a.v.) beni Kaynuka’ya anlaşmayı yenilemeye gitti, fakat onlar buna yanaşmadı.
– “Sen bizi, savaş bilmeyen Mekkeliler mi sanıyorsun? Biz savaşa hazırız …” dediler. Rasülullah(s.a.v.) Ebu Lübabe’yi Medine’de vekil bırakara ordusu ile Kaynuka’yı muhasara etti. Kuşatma 15 gün sürdü. Kaynukaoğulları beklediği diğer kabilelerden yardım alamayınca teslim olmak zorunda kaldılar. Rasülullah(s.a.v.) Medine’den çıkarılmalarını emretti ve sürüldüler. Ele geçen ganimetlerin beşte biri Beytü’l male(Devlet hazinesine) ayrıldı. Geri kalanı gazilere paylaştırıldı. Toprakları da topraksız Müslümanlara verildi. Böylece Müslümanlar, Yahudilerin en cesuru sayılan Kaynukoğullarının kötülüklerinde kurtulmuş oldular.

Yorum Ekle