Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Kasım 2018
P S Ç P C C P
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Mehteran Takımı

Akabe Tepesinde Hz. Peygamber(s.a.s.) ile görüşüp Müslüman olan bu 6 kişi, hac mevsimi sonunda Medine’ye döndüler ve Medine’de Müslümanlığı yaymaya başladılar.

Bir sene sonra hac mevsiminde Hz. Peygamber(s.a.s.) ile görüşmek üzere Medine’den Mekke’ye 10u Hazrec, 2’si Evs kabilesinden olmak üzere 12 Müslüman geldi. Bunlardan 5’i, bir yıl önceki ilk Akabe görüşmesinde bulunanlardandı.Başkanları birinci görüşmede olduğu gibi Mekke Devri’nin 11.yılında Zilhicce ayında Rasülullah(s.a.s.) ile buluştular. Bu ikinci buluşmada Medine’li 12 Müslüman “Allah’a şirk koşmayacaklarına, hırsızlık ve zina yapmayacaklarına, çocuklarını öldürmeyeceklerine, kimseye iftira etmeyeceklerine” dair Rasülullah (s.a.s.)’a taahütte bulundular.

Medine’li Müslümanlar, bu görüşmeden sonra Müslümanlığın yayılması için memleketlerine geri döndüler.Peygamberimizin Medine’de Müslümanlığı ve Kur’an-ı Kerim’i öğretmek üzere görevlendirdiği “Umeyr oğlu Mus’ab”ı da beraberlerinde götürdüler.Mehteran

Evs ve Hazrec kabilesi’nden Müslümanlığı kabul edenlerin evlerine birer birer gidek onlara Kur’an-ı Kerim ve din bilgileri öğretiyor, güzel ahlakı, nezaketi ve kibarlığı herkesi İslam’a bağlıyordu.Es’ad b Zürare ve Mus’ab b. Umeyr’in gayretleriyle Medine’de Müslümanların sayısı hızlı artıyordu.Ama Evs kabilesi reislerinden Sa’d b. Muaz ile Üseyd b. Hudayr Müslümanlığı henüz kabul etmemişlerdi.Bir gün Esâd ile Mus’ab çevrelerine toplananlara Müslümanlığı anlatırken Üseyd yanlarına geldi, maksadı onlara mâni olmaktı.

Mehteran

Yorum Ekle