Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Mehteran

Mehteran Osmanlılarda askeri müzigi çalan topluluğa verilen addır.Kelime anlamının manası en büyük, pek uludur.Çoğul olarak mehteran şeklinde kullanılır.

Mehter,aynı çalgı aletini çalanlar ve alemdarlar birer bölük teşkil ederlerdi.Her bölüğün ağa tabir edilen bir amiri bulunur.Davulcubaşına ise Baş Mehter Ağa denir.Mehter teşkilatı “emir-i alem”e tabiydi.

Mehter teşkilatına bağlı iki türlü mehterhande vardı.Resmi teşkilata bağlı olan çalıcı mehterler ve esnaf mehterleriydi.Resmi mehtere padişah mehteri denirdi. Sonraları mehter sadece padişah ve orduya ait olmaktan çıktı her vezir dairesinde bir mehterhane bulundurulması adet oldu.

Altmış dört kişilik mehterhande takımına “dokuz kat mehter”adı verilirdi.Padişahin mehteri on iki kat olurdu.On iki kat mehterhanede her çalgıdan on ikişer tane olurdu ve padişah sefere çıktığı zaman mehter takımı on iki misline çıkarılırdı.

Hükümdâr mehterleri beş vakit vururlardı. Bundan başka pâdişah cüluslarında, kılıç alaylarında, harplerde zafer haberi geldiği zaman ve arife dîvânlarında nevbet vurulurdu. Mehteran Mehterler harp meydanlarında gece karanlığında bile ordu nöbetçilerinin uyumaması için devamlı çalar ve aynı zamanda da “yektir Allah!” diye bağırırlardı.Harp esnasında ise padişahın veya seraskerin yanında durup, harp boyunca askerin cesaretini arttırmak ve düşmana dehşet vermek için çalardı.

Vezir mehterleri, ikindi ve yatsı namazları kılındıktan sonra olmak üzere, günde iki defâ vururdu. Bunlardan birincisi akşam yemeğinin ikincisi de uykunun işâretini verirdi.Sivil mehterler, kendilerine mahsus nevbet yerlerinde yatsı namazından sonra ve sabahleyin nevbet vururlardı. Eski zamanlarda öğle yemeği, “kuşluk” nâmıyla öğle namazından evvel; akşam yemeği de ikindi namazından sonra yenilir ve yatsı namazından sonra uykuya yatılırdı.

 

 

Yorum Ekle