Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Azrailin Güzelliği

-Onk. Dr Haluk Nurbaki’den gerçek bir hatıra-
Ben, 40 yılı aşan bir kanser uzmanı, ve onları genelinde sayısız olayların bir madde olarak, o olaya tanık olanlarla birlikte belgeleyerek özel bir arşiv yaptım. Ben 1976 yılında bunları size aktarmak istiyorum, bir olay gerçekleşti.
Baş hekim kanser hastanesinde hasta, Sarah adında genç bir bayan vardı. Nedeniyle bazı formaliteler için, yurtdışına gitmek için gerektiren imkanı bulamamış olsa da, bu hasta meme kanseri tedavisi için. Sarah kendimi tedavi edilecek özel hallettim. Ve kısa bir süre sonra ben arttığını gördü. Ancak, Sarah gibi tüm diğer kanserler, aynı zamanda ilk 5 yıllık dönemde çok dikkatli olması gerekiyordu harcamak. Bir iş kadını, Sarah ilk ihale sonrası 4 yıla için İzmir’e gitmek istedi. Sanırım kış ayları için uçakla gitmek şartıyla kabul etti. Maalesef bilet bulmak ve tuzak kaza 6 saate kadar benim arkamdan otobüse bindik olamazdı. Kısa bir süre sonra bir kanser dönüşü, kemikler ve akciğerlere yayıldı. Sürekli dedi her kelimeden sonra oksijen ekipman kullanımı ve ağzına bağlı akciğer hastalığın tezahürü bir nefes almaya zorladı ve cihaza yapıştırarak iken Sarah, bacak kemikleri metastaz nedeniyle yürüyemez. Gün konuşmakta zorluk çekiyordu, tekrar eve gittim:
– “Doktor,” dedi. “Ben … dargınım.” “Neden?” Diye sordu.
– “Sen … bir dindar insan bana, Tanrı ‘nın, ölüm, ahiret, sen söyleme Neden.?”

Bu teklifin karşısında Dini inançları oldukça bu çok zayıf bilmek için sürpriz oldu. Ona üzgün çalışılıyor:
– “Ulaşmak Doktora kolay,” dedim. “Eğer itti konum para tedavi etmek istiyor musunuz. Ancak, kalp tedavisinde inananlar istek olmalı …”

Konuşurken anlam başını salladı “Ben isteği duyuyorum” değil MECALDE. Medikal tedaviye ek olarak umutsuz, sonsuz yaşam ve mutluluk tasarıyı sınıflar ve dersler “hızlandırılmış öğretim” dönmüştü başladı inanıyorum artık. Tüm iman ruhu içinde ve ben soruyordu.Vefatına bir hafta önce bir soru hakikatlarını tarif arada Meczediyor:
– “Doktor,” dedi. “Sana söylemek için ölüyorum?”
– “Senin durumun çok özel” dedim. “Kelime-i Şehadet sana uzun gelir. Eğer fark o an” Muhammed “sizin için yeterli (sav).”

O gülümseme gibi yine başını salladı. Bir sürü morfin yapıyor ve onu sürekli acı Serap’a uyumaya çalışıyor. Ben bir iş gezisi nedeniyle bir süre için ziyaret etmek için gidemedim. Telefonla Dönüşüm annesi:

– “Bir hafta boyunca Sarah yaptırmıyor morfin.” Dedi. “Sabah inliyor ve çok ıstırap çekiyor kadar. Şimdi ben eve gittim ve iğne yaptırmamasının sordu. Ben hala unutmamaya hatırlıyorum titremeye ve o cevap. Nedeni” ölüme uykuda yakalanmış ne, morfinin etkisi ve son nefes “Muhammed” diyemezsem?.

İşte Sarah, böyle bir hanımefendi. Bu arada, yatağa gitmek hayatımı istihareye ve morfin son gününe tarafından yürütülen birkaç gün daha, varsa uyanık kalmasını istedi. Ben hepsi Cuma günü denk de değil ama meraklısı ve Serap’ın yetersizlik noktasının gece istihareye onuruna Ben Salı algılanan kadar yaşarım düşündüm hiç uyumamıştım.
Ertesi gün, ona:
– “Hiç korkma!” Dedim. “Vurdurabilirsin iğne.

Son soru Ve eğer bu Sarah ile bir veda toplantısı niteliği ile sorulur:
– “Doktor Ölüm, nasıl görünecek? …”
– “Kızım,” dedim. “O bir melek değil, öyle değil mi? Merak etmeyin, ben yakışıklı bir prens gibi gelecektir.”

Eğer kısa sürede Salı yetişememiştim gittim.Ancak tarihinde ölümü haber olarak eve döndüğünüzde Sarah zordur. Ailesi sefil tam ölçüde. Sadece o beni gördü ve geldi ve dindar bir bayan, bir akrabası uzunca bir süre durdum arıyor:
– “Doktor, biliyorsun, bir mucize bu evde biraz önce gerçekleşti!” Dedi ve devam etti:
-Sarah oksijen cihazının bir saat önce ya da öylesine aldı ve ayağa kalktı ve abdest aldı, iki rekat kıldı.Bütün ev şaşkınlık içinde donmus kalmis dua seçilmemize rağmen “yataktan kalkmak imkansız”. Ve kelimeler olmadan ben şehadet getirmeden önce biraz öldü:
-Söyle doktor bey dedi. Ölüm, O iyi söylüyor! …

Yorum Ekle