Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Hz.ÖMER

B Ubeyde. Ka’b, Peygamber Efendimiz (sav) zamanında idari görevleri vardı. Peygamber (sav) ona bel, paketin ve Benî Sa’d’ın zekâtlarını kabileleri toplamak için görevlendirildi. B Ubeyde. Bu görevi sırasında Ka’b yüzlü bir olgu anlatıyor:

“Allah (sav) Messenger, benim bel ve paketin Benî Sa’d’ın b. Huzeym b. Kadâa kabileler zekatlarını gönderdi üıere toplamak. Onların zekatlarım dolu. Nihayet, onları son adam ona geldi. Bunların arasında, bu adamın ev ve Medine’de köy, Peygamberimiz (sav) ‘e en yakın biriydi. Bu adam beni bütün özellik kazandı.’ ma kadın zekât develerinin başka kimse bulamadı almak için sadece iki yaşında. Onu ben söyledim ‘ m gerekiyordu. Mal sahibi, “Ben süt yok, ama aynı zamanda yük taşımak için uygundur. Eğer Rasûlüllah’a ve Resûlüne ne de malımdan bir deve sütü uygun ya da değil, ve yük taşımak yoktu ne zekat toplamak için gelmeden önce yemin ederim. İşte bir genç, iyi beslenen dişi deve. Götürün. “Dedi.

Ben ona “Ben bir şey emredilmeyen yapmayız. Ona gitmek isterseniz, işte size en yakın Peygamber Efendimiz (sav), bana söylediklerini söyle. O kabul ederse, çöp yok edilir,” dedim . Adam:

“Bunu yapacağım,” dedi ve bana döndü, o deve bana vermek istediği aldı. Ilgili olarak Allah (s.a.v) Resulü:

“Ey Allah’ın Elçisi, onun eşyalarını Messenger zekatına geldi. Shop ürünlerinden paketlenir. Ardından süt ve mal veya olınayan taşınması olmayan elverişli bir deve henüz iki yaşına girmiş seçti. ‘M almak için çok genç, şişman bir dişi bir deve gösterdi, deneme alıyordu. Ben deve getirdiğin, bu ya Resulullah alır, “dedi. Peygamber (sav), “Eğer bunu kabul etmek isterseniz Rızanla kendi daha iyi. Tahsis borç Ubeyde b. Ka’b’ın devenin üzerinde, ve Allah’ın bu nedenle de sizi ödüllendirecektir,” dedi. Adam:

“Ben bu amaç için onu getirdi, go ahead ya Resulullah almak!” dedi.

“Hz. Muhammed (sav) deve ve mali bereketlenmesi için dua edilmesini emretti.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 142).

Yorum Ekle