Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Hz.Ömer’in Şikayet Masası

Bir topluluk için, dolaşımdaki kan gibi adalet, insan ven bir millete. Sağlıklı adalet mekanizması çalışır, toplumun sağlıklı bir yaşam içindedir. Eğer Hazret-i Ömer (ra), bir örnekle müşahhaslaştıralım mevzûmuzu devri istiyorsanız.

Benim kira Ashab-ı büyükleri, Peygamber hiçbir gazâdan Medina, Muhammed (sav) Ensar Muhammed bin Mesleme oyunculuk (ra), Peygamber bazen, katılan imtina değil Allah’ın Elçisi (sav). Onun halifeliği ‘Şikayetler Paneli sırasında Ömer (ra) gidiyordu. İlgili şikayet memurları bu tabloya gelirdi. O araştırırdı, bu şikayetleri inceler. Haksız kişi, o iyilik, rüşvet oluşursa Sonuç olarak, bir ceza.

Bir keresinde memurları Medine, Peygamber toplandı. Ömer (ra) ve insanlara adil hareket etmek tavsiye olması, zulmetmemeleri ilgili uyarı oldu. Burada halktan bu arada, sakin ve yalnız bir adam ortaya çıktı ve ‘bana senin memurlarının adam, haksız yere dövdü. Ancak, sanık sorunumu kabahatimin değil davacı olduğunu söyleyen, daha sonra anlaşıldı.

Bunun üzerine … Onun gerekçe MADDE anlaşılmıştır araştırıldı, subay kamçı zulüm gördü onu vurdu. Hz. Ömer (R. A.) ‘kararı belli oldu:

‘Sana memuru yendi, onun kırbaç kopyalarını sana ateş! Amr ibn As (R. A.) protesto:

‘O’ Ömer, insanların önünde size daha sonra dövdürecek subay? Bunu yaparsanız, bu egzersiz, memur itibarını düşürür iş yapamaz hale onları getiriyor. Hz. Ömer’in cevabı şu tam olarak oldu:

‘Ben zalim değilim, şu ya da bu bahane korumak, ezilen zulme maruz yalnız bırakmayacak. Kim hüküm, tekrar cesaret edemiyor olması zulmetmişse görmelisiniz. Yani karar kesinleşmiştir. Sessiz ve yalnız bir adam, yaptığı vuruşta isabet zulüm memuru şikayet … Bu kırbaç kopya Amr ibn As (RA), şikayet gitti şu teklifi bulundu yalnız bir adam kırbaç zamanı:

‘Senin için, ben ona kırbaç sayısınca altın vereceğim. , Onları satın davanızı kadar verin. Ya da bazı insanlar kötü niyetli cesaret, memurları korkaklaşır bulur. Sonuç olarak, adalet arz daha zor olabilir olduğunu söyledi. Ezilenlerin ve mağdur adam teklifi kabul: kırbaç Karşı altın kopya aldı, dava vazgeçti. Ve böylece, yönetim idare edenler olunanlar arasında benzer sona haksızlığa geldi.

Ne güzel bir seçim adil bir yargı, nedir … Bir toplumun Tabii ki mutlu devlet! Tüm insanlığa örnek olması dileğiyle …

Yorum Ekle