Facebook Sayfamız
Ankara Hava Durumu
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Mehter Şirketleri

Olaydan sonra Cemel Hz. Iki tarafın mevkiinde karşı Muaviye hareket Sıffin tanıştığı Ali. Hz. Ammar, Halife. Ali’nin ordusu gerçekleşti. Bu savaşta büyük çaba gösterilen ve öfkeyle Hz savaştı. Sırasıyla Ammâr. Amr b. al-As, Muaviye’den ordusundaydı. Savaş, yol ileri Amr b Ammar en şiddetli anında. Orada el tarafına çevirir ve şöyle bir konuşma vardı gibi:

Ammar:

– “Bir din için satılan ele geçirmek için Mısır Amr Valisi!” Amr:

“Hayır, öyle bir şey değil, ama Hz. Osman’ın katillerinin kısas uygulaması istiyorum dedi.”

“Nasıl benim-ben biliyorum, ben sizinle ilgili değil sadece tanıklık. Siz Tanrı’ya böyle bir şey yapmam. Belki bugün ölmek yok yarın ölecek. Herkes verilecek niyet hakkı verilir sana ne oldu böyle. Siz, bugün, kendisine karşı İslâm devletinin bayrağını taşıyan düşünmek için zaman, Allah Resulü yaşam savaşı üç kez katılacak. Bu dördüncü. Ben önceki daha bu bir daha iyi hareket olanlar ve doğru değildir! … “(İbn Sa’d’ın Tabakât, III, 259).

Bilindiği gibi, AMR. El-Bedir, Uhud ve Hendek savaşı saflarındaydı pagan ordusunun gibi. O Hendek savaştan sonra Müslüman oldu. İşte Hz. Ammar, o ima etmek istedim. Sıffin ve günlerden birinde, güneş batmak üzereydi ve savaş bütün şiddetiyle devam etti. Zamanı gelmiş ve çevrelerindeki Ramazan Ammar oruç vardır: “Beni son rızkımı dünya ver ..!” diye seslendi. Ben biraz süt getirdi. Içme sütü Ammar sonra: “Bugün biz arkadaşız varacağım, Muhammedi’me, benim arkadaşlarım var,” dedi. Bir gün Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Ammar, senin dünyan süt rızık sürecektir.” dedi. Ammar O gün, ben hatırladım. Muaviye tarafı tüm gücüyle saldırdı. Bu arada, İbn-i cadı adında bir adam yaralama onu bıraktı ve Ammar şehit oldu. Ammar karışık karışıklık öldürülmek. Herkes ne yapacağını şaşırdı. Savaş çoktan akşam (İbnü’l Esîr, Üsdü’l-Gabe, III, 134) yılında durdu.

Hz. Ali Abdurrahman el-yer Sülemî için, Ammar akşam şehit oldu kampına Muaviye gitti. Zaten, savaşın bitiminden sonra akşam erkekler birbirleriyle konuşma alışkanlığı içine iki taraf getirdi. Muaviye, Amr b. el-As, Ebu’l-Aver ve Abdullah b. Amr b. Al-As, konuşma oturmuş. Amr b. oğlu Abdullah el-As babası dönüştürür: “Niye Ammar öldürdün Resulullah onun hakkında söylediklerini bilmiyorum?” dedi. Amr b. el-As: “dedim?” diye sordu. Abdullah şu açıklamayı yaptı: CR Medina, en çalışkan Ammâr’dı yılında cami yaptırılmıştır. Herkes onun iki taş taşınan bir taş taşıyor. ‘Sümeyye’nin oğlu, herkes bir taş taşıyor, daha fazla ödül kazanmak için iki taşıyabilir: Eğer Allah Resûlü sildiğinizde Ammar komutu yüzünü tozlar okşadı dedi. Ancak, toplum katledecektir azgın!. Amr oğlu bu sözleri şaşkın duydum. Araya girerek Muaviye durumu kurtardı: “Biz, Ammar öldürmek onu eve getirdim ve öldürüyor, buraya gönderilen çadır herkes çıkarmak değildi.” Böylece Muaviye, o da (; İbnü’l-Esîr, Tıp-Tarih el-Kamil Canon, III, 311; İbn Hacer el-İsâbe, II, 513 İbn Sa’d’ın Tabakât, III, 252) rahatlatmak istedim.

Yorum Ekle